7 Wonders

7 Wonders Duel
Gold Florian Jamain France
Silver David Pearce England
Bronze Matthew Hathrell England

7 Wonders Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Florian Jamain France
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Gold JNR Kelda Smith England
Silver JNR Edmund Smith England
Bronze JNR Samuel Pires Portugal

Abalone

Abalone World Championship
Gold Vincent Frochot France
Silver David Pearce England
Silver Frédéric Garnier France
Silver Oliver Charles-Joseph France
Gold JNR Jun-U Choi South Korea
Silver JNR Juyeon Son South Korea
Bronze JNR Victor Hernandez Luis Spain

Acquire

Acquire Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Danton Hope England
Bronze Michael Hornung England

Agricola

Agricola Olympiad Championship
Gold Lumin Sperling USA
Silver David Jameson Wales
Bronze Danton Hope England

Backgammon

Backgammon (4 x 11 points) Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Julia Hayward England
Bronze Gaz Owen England

Backgammon (6 x 1 pt Wipe Out ) Olympiad Championship
Gold Piero Zama Italy
Silver Mahmoud Jahanbani Iran
Bronze Marc Tastet France

Backgammon (6 x 7 points) Olympiad Championship
Gold Morris Rashty
Silver Saravanan Sathyanandha England
Bronze Mahmoud Jahanbani Iran

Backgammon (8 x 3 Points) Olympiad Championship
Gold Anna Price England
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Mike Ireland England

Backgammon Rapid (6 x 5 points) Olympiad Championship
Gold Dario de Toffoli Italy
Silver Julia Hayward England
Silver Ilke Tuna England

Plakoto Olympiad Championship
Gold Charlotte Levy England
Silver Natasha Regan England
Bronze Etan Ilfeld USA

Blokus

Blokus Olympiad Championship
Gold Florian Jamain France
Silver James Heppell England
Bronze Matthew Hathrell England
Gold JNR Noa Concepcion Martin Spain
Silver JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Bronze JNR Victor Hernandez Luis Spain

Boku

Boku World Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze,
Gold JNR
Markus Ikla Estonia
Silver JNR Dong-Han Oh South Korea
Bronze JNR Jihyun Lee South Korea

Carcassonne

Carcassonne Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Charlotte Levy England
Bronze Scott Agius England
Gold JNR Samuel Pires Portugal
Silver JNR Daniel Zinelli England
Silver JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Bronze JNR Mario Hernandez Spain

Chess

British Chess 960 Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Matthew Sadler England
Bronze Alexander Cherniaev Russia

Chess (6 x 25 mins) Rapid Olympiad Championship
Gold John Richardson England
Silver Andrew Stone England
Bronze Gerardo Motta
Gold JNR Luca Van der Lubbe England
Silver JNR Ruben Van der Lubbe England
Bronze JNR Yi-Hyeon Kim South Korea

Chess Blitz (5 Min + 3 Sec) Olympiad Championship
Gold Jon Friedland England
Silver Alexander Cherniaev Russia
Bronze John Richardson England
Gold JNR Tai Remus Elliot England

Chess Diving World Championship
Gold Rajko Vujatovic England
Silver Will Taylor England
Silver Etan Ilfeld USA

Chess Exchange Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Ben Purton England
Silver Thomas Rendle England
Bronze Matthew Sadler England
Bronze Natasha Regan England

Chess Problem Solving
Gold Roy Sagall England
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Martyn Hamer England

Chinese Chess (Xiang Qi)

Chinese Chess Olympiad Championship
Gold Chunlong Huang England
Silver BaoTri Pham England
Bronze Alain Dekker South Africa

Colour Chess

Colour Chess W.C
Gold Martyn Hamer England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Saravanan Sathyanandha England

Connections (Mensa)

Mensa Connections Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Jihyun Lee South Korea
Silver,
Silver JNR
Jun-U Choi South Korea
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Bronze JNR Juyeon Son South Korea

Continuo

Continuo World Championship
Gold,
Gold JNR
Dong-Han Oh South Korea
Silver Matthew Hathrell England
Bronze,
Silver JNR
Juyeon Son South Korea
Bronze JNR Jihyun Lee South Korea

Countdown

Countdown
Gold Paul Erdunast England
Silver James Robinson England
Bronze Jonathan de Souza England

Creative Thinking

Creative Thinking World Championship
Gold Mirela Zaneva Bulgaria
Silver Emily Watson England
Bronze,
Gold JNR
Nandini Shiralkar England

Cribbage

Cribbage Pairs (5 Card) Olympiad Championship
Gold Tanya Ironmonger England
Gold Tim Brown England
Silver Siv Sears England
Silver Gerald Jacobs England
Bronze Charlotte Levy England
Bronze David Jameson Wales

Cribbage Singles (6 Card) Olympiad Championship
Gold Søren Jensen Denmark
Silver Tige Nnando England
Bronze Craig Solomons England

Dominion

Dominion Expansions Olympiad Championship
Gold Ziggy Harris England
Silver Mike Dixon England
Bronze Stephen Wright England
Gold JNR Edmund Smith England

Dominion Olympiad Championship
Gold Matthew Selby England
Silver Danton Hope England
Bronze Ziggy Harris England
Gold JNR Margot Selby England
Silver JNR Rex Phillips-Dibb England
Bronze JNR Edmund Smith England

Dominoes

Dominoes 5s & 3s Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Tanya Ironmonger England
Bronze Andrea Smith England

Entropy (7x7)

Entropy World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze David Pearce England
Gold JNR Noa Concepcion Martin Spain

Eurogames

Eurogames World Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver Ziggy Harris England
Bronze Lumin Sperling USA

First Class

First Class O.C.
Gold Etan Ilfeld USA
Silver Ziggy Harris England
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Gold JNR Samuel Pires Portugal

GO

Go 13x13 Smallboard Olympiad Championship
Gold Chao Zhang
Silver,
Gold JNR
Edmund Smith England
Silver Peikai Xue England
Silver JNR Yue Wen England

Go 19x19 Olympiad Championship
Gold Gaoge Wang England
Silver Yousun Yang England
Silver Gong Cheng England

Go 9x9 Olympiad Championship
Gold Joanne Leung England
Silver Peikai Xue England
Bronze Chao Zhang

Gomoku

Gomoku Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Florian Jamain France
Bronze Markus Ikla Estonia

Hare and Tortoise

Hare & Tortoise World Championship
Gold Michael Hornung England
Silver,
Gold JNR
Georg-Romet Topkin Estonia
Bronze Andres Kuusk Estonia
Silver JNR Markus Ikla Estonia
Bronze JNR Edmund Smith England

Honshu

Honshu O.C.
Gold Ziggy Harris England
Silver Ricardo Jorge Gomes Portugal
Bronze David Jameson Wales
Gold JNR Samuel Pires Portugal

Kamisado

Kamisado World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Tim Hebbes England
Bronze Riccardo Gueci Italy

King's Cribbage

King's Cribbage World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver James Heppell England
Bronze Rachael Ilfeld Israel

Lines of Action

Lines of Action World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver James Heppell England
Bronze,
Gold JNR
Georg-Romet Topkin Estonia
Silver JNR Markus Ikla Estonia

Lost Cities

Lost Cities Olympiad Championship
Gold Piero Zama Italy
Silver Florian Jamain France
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Gold JNR Noa Concepcion Martin Spain
Silver JNR Alejandro Perez Andrada Spain
Bronze JNR Mario Hernandez Spain

Marco Polo

Marco Polo Olympiad Championship
Gold Dale Lythgoe Scotland
Silver Mike Dixon England
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal

Mastermind

Mastermind Olympiad Championship
Gold Saravanan Sathyanandha England
Silver Danton Hope England
Bronze,
Gold JNR
Noa Concepcion Martin Spain
Silver JNR Victor Espinosa Ocio Spain

Memory Skills

Marathon Memory
Gold Katie Kermode England
Silver Boris Konrad Germany
Bronze Marlo Knight England

Natural Memory
Gold Katie Kermode England
Silver Boris Konrad Germany
Bronze Marlo Knight England

Speed Memory
Gold Marlo Knight England
Silver Katie Kermode England
Bronze Boris Konrad Germany

Mental Calculations

Mental Calculations Blitz
Gold,
Gold JNR
Wenzel Grüss Germany
Silver Andreas Berger Germany
Bronze Pascal Kaul Switzerland

Mental Calculations World Championship
Gold,
Gold JNR
Wenzel Grüss Germany
Silver Chris Bryant England
Bronze George Lane default

Modern Abstract WC

Modern Abstract Games WC
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver David Pearce England
Bronze Florian Jamain France

Monopoly

Monopoly Olympiad Championship
Gold Nuno Torres Portugal
Silver,
Gold JNR
Luca Van der Lubbe England
Bronze Piero Zama Italy
Silver JNR Edmund Smith England
Bronze JNR Rex Phillips-Dibb England

Othello

Othello Olympiad Championship
Gold Marc Tastet France
Silver Luigi Puzzo Italy
Bronze,
Gold JNR
Jihyun Lee South Korea
Silver JNR Alejandro Perez Andrada Spain
Bronze JNR HYUNMIN KIM South Korea

Oware

Oware Olympiad Championship
Gold Glenda Trew Jamaica
Silver Seth Bonti-Asamoah England
Bronze Akash Shah England
Gold JNR GAHYUN LEE South Korea
Silver JNR JAEHYUN LEE South Korea
Silver JNR Ho-Young Won South Korea

Pentamind

Pentamind World Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Martin Hobemagi Estonia
Bronze Andres Kuusk Estonia

Perudo / Liars Dice

Perudo (Liar's Dice) Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Christopher Fung Australia
Bronze Lumin Sperling USA
Gold JNR Luke Remus Elliot England
Silver JNR Ariella Remus Elliot
Bronze JNR Tai Remus Elliot England

Poker

Poker 5 Card Draw Pot Limit Olympiad Championship
Gold Tomas Kryzius Lithuania
Silver George Lane default
Bronze Ian Turner England
Gold JNR Markus Ikla Estonia

Poker 7 Card Stud Pot Limit Olympiad Championship
Gold Alain Dekker South Africa
Silver Martyn Hamer England
Bronze Tomas Kryzius Lithuania

Poker Amateur World Championship
Gold Bharat Thakrar England
Silver Josef Kollar England
Bronze Tomas Kryzius Lithuania

Poker London Lowball Pot Limit Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Josef Kollar England
Bronze,
Gold JNR
Markus Ikla Estonia

Poker Omaha Pot Limit Olympiad Championship
Gold Lumin Sperling USA
Silver Michael Cresswell England
Bronze Bharat Thakrar England

Poker Pineapple Pot Limit Olympiad Championship
Gold Zoltan Erdos Hungary
Silver Ian Turner England
Bronze Madli Mirme Estonia
Gold JNR Georg-Romet Topkin Estonia

Poker Texas Holdem (Heads Up) No Limit Olympiad Championship
Gold Natasha Quensell England
Silver Tim Hebbes England
Bronze James Heppell England
Gold JNR Samuel Pires Portugal

Poker Texas Holdem Pot Limit Olympiad Championship
Gold Marc Tastet France
Silver Lumin Sperling USA
Bronze Bharat Thakrar England

Puerto Rico

Puerto Rico Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver,
Gold JNR
Alex Hassabis England
Bronze Mike Dixon England
Silver JNR Roella Smith England
Bronze JNR Noa Concepcion Martin Spain

Puzzle Solving

Kenken & Other Puzzles
Gold Neil Zussman England
Silver Paul Smith England
Bronze Joanne Leung England

Sudoku & Killer Sudoku
Gold Neil Zussman England
Silver Lovely Krishna Kattamuri India
Bronze David Collison England

Quiz

Quiz Olympiad Championship
Gold Martyn Hamer England
Gold Alain Dekker South Africa
Silver Andrei Russell-Gebbett Romania
Silver Lorie Church England
Bronze Simneet Aslandis England
Bronze Niko Aslanidis Greece

Quoridor

Quoridor Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Marc Tastet France
Bronze Hyo-Mook Choi South Korea
Gold JNR Alejandro Perez Andrada Spain
Silver JNR Max Camilleri England
Silver JNR Noa Concepcion Martin Spain

Rummikub

Rummikub Olympiad Championship
Gold Daniele Ferri Italy
Silver Natasha Regan England
Bronze,
Gold JNR
JUNGYUN BONG South Korea
Silver JNR Dong-Han Oh South Korea
Bronze JNR Jihyun Lee South Korea

Scrabble

Scrabble Olympiad Championship
Gold Craig Solomons England
Silver Andrei Russell-Gebbett Romania
Bronze Jin Chor Malaysia

Settlers of Catan

Cities and Knights Olympiad Championship
Gold Matt Young England
Silver Max Darque
Bronze Matthew Hathrell England
Gold JNR Roella Smith England

Settlers of Catan Olympiad Championship
Gold David Percik England
Silver James Heppell England
Bronze,
Gold JNR
Kelda Smith England
Silver JNR Edmund Smith England
Bronze JNR Alex Hassabis England

Shogi

Shogi Olympiad Championship
Gold David Pearce England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Emily Watson England

Speed Reading

Speed Reading Olympiad Championship
Gold Daniel Holloway England
Silver Christopher Fung Australia
Bronze Niko Aslanidis Greece

Splendor

Splendor Olympiad Championship
Gold Nadeev Wijesuriya England
Silver Ricardo Jorge Gomes Portugal
Bronze Lumin Sperling USA
Gold JNR Kelda Smith England
Silver JNR Samuel Pires Portugal
Bronze JNR Edmund Smith England

Stratego

Stratego Classic Olympiad Championship
Gold Richard Ratcliffe England
Gold Jonathan Arnott England
Bronze Søren Jensen Denmark
Gold JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Silver JNR Tai Remus Elliot England
Silver JNR Luke Remus Elliot England

Stratego Duel World Championship
Gold Riccardo Gueci Italy
Silver,
Gold JNR
Victor Espinosa Ocio Spain
Bronze Søren Jensen Denmark
Silver JNR Mario Hernandez Spain
Bronze JNR Alejandro Perez Andrada Spain

Superfut

Superfut Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Georg-Romet Topkin Estonia
Silver Martin Hobemagi Estonia
Bronze Kuno Kolk Estonia
Silver JNR Markus Ikla Estonia
Bronze JNR Luke Remus Elliot England

Terra Mystica

Terra Mystica Olympiad Championship
Gold Tze Tung Chong Malaysia
Silver Danton Hope England
Bronze Ankush Khandelwal England

Ticket to Ride

Ticket to Ride (Europe) Olympiad Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver James Heppell England
Bronze Nuno Torres Portugal
Gold JNR Georg-Romet Topkin Estonia
Silver JNR Samuel Pires Portugal
Bronze JNR Kelda Smith England

Trench

Trench Olympiad Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Nuno Torres Portugal
Bronze,
Gold JNR
Georg-Romet Topkin Estonia
Silver JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Bronze JNR Victor Hernandez Luis Spain

TriHexa

TriHexa Olympiad Championship
Gold Florian Jamain France
Gold JNR Seo-Yun Lee South Korea
Silver JNR Jun-U Choi South Korea
Silver Nuno Torres Portugal
Bronze Hyo-Mook Choi South Korea
Bronze JNR Noa Concepcion Martin Spain

Triolet

Triolet Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Silver Kenneth Wilshire Wales
Bronze Peter Horlock England
Gold JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Silver JNR Noa Concepcion Martin Spain

Twixt

Twixt Olympiad Championship
Gold Florian Jamain France
Silver Bharat Thakrar England
Bronze Matthew Hathrell England

Vege-Tables

VEGEtables Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Daniele Ferri Italy
Bronze,
Gold JNR
Victor Espinosa Ocio Spain
Silver JNR Jun-U Choi South Korea
Bronze JNR Alejandro Perez Andrada Spain