7 Wonders

7 Wonders Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Mike Dixon England
Bronze Joe Hanmer England
Gold JNR Samuel Pires Portugal
Silver JNR Edmund Smith England
Bronze JNR Roella Smith England

Abalone

Abalone World Championship
Gold Vincent Frochot France
Silver Nico Habraken Belgium
Bronze Frédéric Garnier France
Gold JNR Victor Hernandez Luis Spain
Silver JNR Ji-Woo Lee South Korea
Bronze JNR Soo-Jeong Han South Korea

Acquire

Acquire Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Tim Hebbes England
Bronze Dario de Toffoli Italy

Agricola

Agricola Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Martin Draper England
Bronze Bijan Mehdinejad England
Gold JNR Kelda Smith England
Silver JNR Roella Smith England
Bronze JNR Edmund Smith England

Backgammon

Backgammon (4 x 11 points) Olympiad Championship
Gold Anna Price England
Silver Dario de Toffoli Italy
Silver Ali Hassannia Iran
Silver Michael Flesch England
Gold JNR Samuel Pires Portugal

Backgammon (6 x 1 pt Wipe Out ) Olympiad Championship
Gold Martyn Hamer England
Silver Roy Uriely Israel
Bronze Mahmoud Jahanbani Iran

Backgammon (6 x 7 points) Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Julia Hayward England
Silver Morris Rashty

Backgammon (8 x 3 Points) Olympiad Championship
Gold Morris Rashty
Silver Mahmoud Jahanbani Iran
Bronze Simon Morecroft England
Gold JNR Samuel Pires Portugal

Backgammon Rapid (6 x 5 points) Olympiad Championship
Gold Julia Hayward England
Silver Andrew Selby England
Bronze Morris Rashty

Plakoto Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Tim Brown England
Bronze Charlotte Levy England

Blokus

Blokus Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze David Pearce England
Gold JNR Noa Concepcion Martin Spain
Silver JNR Hyun-Seo Ha South Korea
Bronze JNR Alejandro Perez Andrada Spain

Boku

Boku World Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze David Pearce England
Gold Kuno Kolk Estonia
Silver Jihyun Lee South Korea
Bronze Jun-Su Lee South Korea

Carcassonne

Carcassonne Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze,
Gold JNR
Kelda Smith England
Silver JNR Juri-Artur Mae Estonia
Bronze JNR Kuno Kolk Estonia

Chess

British Chess 960 Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Alexander Cherniaev Russia
Bronze Riccardo Gueci Italy
Gold JNR Luke Remus Elliot England
Silver JNR Hiroaki Kobayashi England
Bronze JNR Tai Remus Elliot England

Chess (6 x 25 mins) Rapid Olympiad Championship
Gold Alexander Cherniaev Russia
Silver Graeme Buckley England
Bronze Bill Linton England
Gold JNR Jason Covey England
Silver JNR Leo Sanitt England
Bronze JNR Ethan Sanitt England

Chess Blitz (5 Min + 3 Sec) Olympiad Championship
Gold Ameet Ghasi England
Silver Alexander Cherniaev Russia
Bronze Philipp Orgler Austria

Chess Diving World Championship
Gold Rajko Vujatovic England
Gold David Jameson Wales
Gold Philipp Orgler Austria
Gold Etan Ilfeld USA

Chess Exchange Olympiad Championship
Gold Saravanan Sathyanandha England
Gold Etan Ilfeld USA
Silver Csaba Bognar Hungary
Silver Natasha Regan England
Bronze,
Gold JNR
Alfie Onslow England
Bronze,
Gold JNR
Teddy Onslow England
Silver JNR Samuel Gilmore England
Silver JNR Alex Leslie England

Chinese Chess (Xiang Qi)

Chinese Chess Olympiad Championship
Gold Pak Hoi Lam Hong Kong
Silver David Pearce England
Bronze Martyn Hamer England

Connections (Mensa)

Mensa Connections Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver,
Gold JNR
Jun-U Choi South Korea
Bronze Hyun-Ju Son South Korea
Silver JNR Ji-Woo Lee South Korea
Bronze JNR Soo-Jeong Han South Korea

Continuo

Continuo World Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Ben Pridmore England
Gold JNR Samuel Pires Portugal
Silver JNR Yoon-Seo Jang South Korea
Bronze JNR Ji-Woo Lee South Korea

Countdown

Countdown
Gold Ann Dibben England
Silver Thomas Cappleman England
Bronze Jonathan de Souza England

Creative Thinking

Creative Thinking World Championship
Gold Daniel Holloway England
Silver Resli Costabell USA
Bronze Peter Steggle England
Gold JNR Rex Phillips-Dibb England
Gold JNR Emmanuelle Gelain-Sohn England
Bronze JNR Jia Syed England
Bronze JNR Karin Patel England

Cribbage

Cribbage Pairs (5 Card) Olympiad Championship
Gold Samantha Smith Guernsey
Gold Josef Kollar England
Silver Tanya Ironmonger England
Silver Tim Brown England
Bronze Peter Dance England
Bronze Anthony Corfe England

Cribbage Singles (6 Card) Olympiad Championship
Gold Bharat Thakrar England
Silver Tim Brown England
Bronze Samantha Smith Guernsey

Decamentathlon

Decamentathlon World Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Saravanan Sathyanandha England
Bronze Martyn Hamer England

Diplomacy

Diplomacy Olympiad Championship
Gold Bijan Mehdinejad England
Silver Gregory Mostyn France
Bronze Michael Hornung England

Dominion

Dominion Expansions Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Oscar Selby England
Silver Mike Dixon England
Bronze Ziggy Harris England
Silver JNR Roella Smith England
Bronze JNR Edmund Smith England

Dominion Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Ricardo Jorge Gomes Portugal
Bronze,
Gold JNR
Oscar Selby England
Silver JNR Samuel Pires Portugal
Bronze JNR Edmund Smith England

Dominoes

Dominoes 5s & 3s Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Rossella Perniola Italy
Bronze Peter Dance England
Gold JNR Noa Concepcion Martin Spain

Entropy (7x7)

Entropy World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze James Heppell England
Gold JNR Kuno Kolk Estonia
Silver JNR Lucy Buckley England
Bronze JNR Noa Concepcion Martin Spain

Eurogames

Eurogames World Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Ricardo Jorge Gomes Portugal
Bronze Ankush Khandelwal England

GO

Go 13x13 Smallboard Olympiad Championship
Gold Gong Cheng England
Silver Alex Selby England
Bronze Roger Daniel Wales

Go 19x19 Olympiad Championship
Gold Gong Cheng England
Silver Lucretiu Calota Romania
Silver Chong Han England

Go 9x9 Olympiad Championship
Gold Gong Cheng England
Silver Joanne Leung England
Silver Matthew Hathrell England
Gold JNR Oscar Selby England

Gomoku

Gomoku Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze Tauri Purk Estonia
Gold JNR Kuno Kolk Estonia
Silver JNR Elerin Parjasaar Estonia

Hare and Tortoise

Hare & Tortoise World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Martin Hobemagi Estonia
Bronze James Heppell England
Gold JNR Kelda Smith England

Kamisado

Kamisado World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver,
Gold JNR
Kuno Kolk Estonia
Bronze Oliver Burley England

King's Cribbage

King's Cribbage World Championship
Gold Gerald Jacobs England
Silver David Smith Guernsey
Bronze Samantha Smith Guernsey

Lines of Action

Lines of Action World Championship
Gold James Heppell England
Silver Ankush Khandelwal England
Silver David Sedgwick England
Gold JNR Kuno Kolk Estonia

Lost Cities

Lost Cities Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Piero Zama Italy
Bronze David Jameson Wales
Gold JNR Noa Concepcion Martin Spain
Silver JNR Victor Hernandez Luis Spain
Bronze JNR Victor Espinosa Ocio Spain

Marco Polo

Marco Polo Olympiad Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver Emily Watson England
Bronze Etan Ilfeld USA
Gold JNR Samuel Pires Portugal

Mastermind

Mastermind Olympiad Championship
Gold Danton Hope England
Silver Piero Zama Italy
Bronze David Jameson Wales
Gold JNR Alberto Cruz Fernandez Spain
Silver JNR Edmund Smith England
Bronze JNR Victor Espinosa Ocio Spain

Memory Skills

Marathon Memory
Gold Katie Kermode England
Silver Lars Christiansen Denmark
Bronze Marlo Knight England

Natural Memory
Gold Katie Kermode England
Silver Marlo Knight England
Bronze Daniel Evans Wales

Olympiad Memory Championship
Gold Katie Kermode England
Silver Marlo Knight England
Bronze Lars Christiansen Denmark

Speed Memory
Gold Marlo Knight England
Silver Katie Kermode England
Bronze Daniel Evans Wales

Mental Calculations

Mental Calculations Olympiad Blitz Championship
Gold,
Gold JNR
Wenzel Grüss Germany
Silver,
Silver JNR
Abhishek Suresh UAE
Bronze,
Bronze JNR
Asmita Pal United Arab Emirates

Mental Calculations World Championship
Gold Chris Bryant England
Silver Gert Mittring Germany
Bronze George Lane default
Gold JNR Wenzel Grüss Germany
Silver JNR Abhishek Suresh UAE
Bronze JNR Asmita Pal United Arab Emirates

Monopoly

Monopoly Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Ian Turner England
Bronze,
Gold JNR
Oscar Selby England
Silver JNR Hector Fonte Guerra Spain
Bronze JNR Victor Espinosa Ocio Spain

Othello

Othello Olympiad Championship
Gold Paul Smith England
Silver Ben Pridmore England
Bronze,
Gold JNR
Yoon-Seo Jang South Korea
Silver JNR Juyeon Son South Korea
Bronze JNR Dong-Han Oh South Korea

Oware

Oware Olympiad Championship
Gold Paul Smith England
Silver Glenda Trew Jamaica
Bronze Seth Bonti-Asamoah England
Gold JNR Yoon-Seo Jang South Korea
Silver JNR Dong-Han Oh South Korea
Bronze JNR Soo-Jeong Han South Korea

Pentamind

Pentamind World Championship
Gold James Heppell England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Andres Kuusk Estonia

Perudo / Liars Dice

Perudo (Liar's Dice) Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Werner Dupont Belgium
Bronze Gregory Skulnick England

Poker

Poker 5 Card Draw Pot Limit Olympiad Championship
Gold Peter Horlock England
Silver Michael Haytack England
Bronze Ben Pridmore England

Poker 7 Card Stud Pot Limit Olympiad Championship
Gold Tige Nnando England
Silver Tauri Purk Estonia
Bronze Harold Lee England
Gold JNR Elerin Parjasaar Estonia

Poker Amateur World Championship
Gold Tige Nnando England
Silver Zoltan Erdos Hungary
Bronze Harold Lee England

Poker London Lowball Pot Limit Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Kuno Kolk Estonia
Silver Harold Lee England
Bronze Riccardo Gueci Italy

Poker Omaha Pot Limit Olympiad Championship
Gold Tige Nnando England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze,
Gold JNR
Juri-Artur Mae Estonia

Poker Pineapple Pot Limit Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Silver Martin Hobemagi Estonia
Bronze Zoltan Erdos Hungary
Gold JNR Juri-Artur Mae Estonia

Poker Texas Holdem (Heads Up) No Limit Olympiad Championship
Gold George Lane default
Silver,
Gold JNR
Kuno Kolk Estonia
Bronze Josef Kollar England
Silver JNR Juri-Artur Mae Estonia

Poker Texas Holdem Pot Limit Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Tige Nnando England
Bronze,
Gold JNR
Kuno Kolk Estonia

Puerto Rico

Puerto Rico Olympiad Championship
Gold Emily Watson England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Paul Smith England
Gold JNR Roella Smith England
Silver JNR Noa Concepcion Martin Spain
Bronze JNR Alberto Cruz Fernandez Spain

Puzzle Solving

KenKen and Sudoku Olympiad Championship
Gold Tom Collyer England
Silver Neil Zussman England
Bronze Matthew Hathrell England

Quiz

Quiz Olympiad Championship
Gold Lorie Church England
Gold Martin Smith England
Silver Martyn Hamer England
Silver Andrew Havery England
Bronze Emily Watson England
Bronze Matthew Hathrell England

Quoridor

Quoridor Olympiad Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver David Pearce England
Bronze,
Gold JNR
Jun-Su Lee South Korea
Silver JNR Yoon-Seo Jang South Korea
Bronze JNR Noa Concepcion Martin Spain

Rummikub

Rummikub Olympiad Championship
Gold Daniele Ferri Italy
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze,
Gold JNR
Jun-U Choi South Korea
Silver JNR Yoon-Seo Jang South Korea
Bronze JNR Hyun-Seo Ha South Korea

Scrabble

Scrabble Olympiad Championship
Gold Austin Shin England
Silver Craig Solomons England
Bronze Sandie Simonis England

Settlers of Catan

Cities and Knights Olympiad Championship
Gold Thomas Van Veelen The Netherlands
Silver,
Gold JNR
Edmund Smith England
Bronze Matthew Hathrell England

Settlers of Catan Olympiad Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver David Van-Cauter England
Bronze Martin Hobemagi Estonia
Gold JNR Kuno Kolk Estonia
Silver JNR Arthur Hassabis England
Bronze JNR Alex Hassabis England

Shacru

Shacru Olympiad Championship
Gold David Jameson Wales
Silver Martyn Hamer England
Bronze Mike Wellman England

Shogi

Shogi Olympiad Championship
Gold Jochen Drechsler Germany
Gold David Pearce England
Gold Masayuki Ishida Japan

Speed Reading

Speed Reading Olympiad Championship
Gold Daniel Holloway England
Silver Niko Aslanidis Greece
Bronze Neil Davies England

Splendor

Splendor Olympiad Championship
Gold Sanjeev Jeyakumar England
Silver Upin Dattani England
Bronze Danton Hope England
Gold JNR Roella Smith England
Silver JNR Samuel Pires Portugal
Bronze JNR Edmund Smith England

Stratego

Stratego Classic Olympiad Championship
Gold Richard Ratcliffe England
Silver Jonathan Arnott England
Bronze Nick Mallory England
Gold JNR Victor Espinosa Ocio Spain

Stratego Duel World Championship
Gold Riccardo Gueci Italy
Silver David Pearce England
Bronze,
Gold JNR
Alberto Cruz Fernandez Spain
Silver JNR Alejandro Perez Andrada Spain
Bronze JNR Victor Espinosa Ocio Spain

Superfut

Superfut Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver James Heppell England
Bronze,
Gold JNR
Juri-Artur Mae Estonia
Silver JNR Kuno Kolk Estonia
Bronze JNR Elerin Parjasaar Estonia

Terra Mystica

Terra Mystica Olympiad Championship
Gold Tze Tung Chong Malaysia
Silver Mike Dixon England
Bronze Nataliya Batalova Russia

Tetris

Tetris Olympiad Championship
Gold Paul Erdunast England
Silver Emily Watson England
Bronze,
Gold JNR
Wenzel Grüss Germany
Silver JNR Alejandro Perez Andrada Spain
Bronze JNR Victor Espinosa Ocio Spain

Ticket to Ride

Ticket to Ride (Europe) Olympiad Championship
Gold Nataliya Batalova Russia
Silver Lovely Krishna Kattamuri India
Bronze Simneet Aslandis England
Gold JNR Kelda Smith England
Silver JNR Edmund Smith England
Bronze JNR Constance Selby England

Trench

Trench Olympiad Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver,
Gold JNR
Samuel Pires Portugal
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver JNR Alejandro Perez Andrada Spain
Bronze JNR Hector Fonte Guerra Spain

TriHexa

TriHexa Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Ji-Woo Lee South Korea
Silver,
Silver JNR
Jun-U Choi South Korea
Bronze,
Bronze JNR
Jihyun Lee South Korea

Triolet

Triolet Olympiad Championship
Gold Martin Thompson England
Silver Tim Hebbes England
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Gold JNR Samuel Pires Portugal

Twixt

Twixt World Championship
Gold Florian Jamain France
Silver Cosimo Cardellicchio Italy
Bronze Bharat Thakrar England

Vege-Tables

VEGEtables Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Paul Smith England
Gold JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Silver JNR Hyun-Seo Ha South Korea
Bronze JNR Jihyun Lee South Korea