7 Wonders

7 Wonders Olympiad Championship
Gold Stephen Wright England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Etan Ilfeld USA
Gold JNR Roella Smith England
Silver JNR Rex Phillips Dibb England
Bronze JNR Kelda Smith England

Abalone

Abalone World Championship
Gold Vincent Frochot France
Silver Frédéric Garnier France
Bronze David Pearce England
Gold JNR Ji-Woo Lee South Korea
Silver JNR Jung-Woo Bong South Korea
Bronze JNR Yeon-Woo Choi South Korea

Acquire

Acquire Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Tim Hebbes England

Agricola

Agricola Olympiad Championship
Gold Martin Draper England
Silver Krystle Cook Australia
Bronze Danton Hope England

Backgammon

Backgammon (4 x 11 points) Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Julia Hayward England
Bronze Simon Morecroft England

Backgammon (6 x 1 pt Wipe Out ) Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Ian Turner England
Bronze Etan Ilfeld USA

Backgammon (6 x 7 points) Olympiad Championship
Gold Martyn Hamer England
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Ian Turner England

Backgammon (8 x 3 Points) Olympiad Championship
Gold Martyn Hamer England
Silver Mahmoud Jahanbani Iran
Bronze Alain Dekker South Africa
Gold JNR Samuel Pires Portugal
Silver JNR Yoon-Seo Jang South Korea
Bronze JNR Yeon-Woo Choi South Korea

Backgammon Rapid (6 x 5 points) Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Etan Ilfeld USA
Bronze Dario de Toffoli Italy

Plakoto Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Charlotte Levy England

Blokus

Blokus Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Emily Watson England
Bronze,
Gold JNR
Victor Hernandez Luis Spain
Silver JNR Nandini Shiralkar England
Bronze JNR Nerea Crespo Spain

Boku

Boku World Championship
Gold Alain Dekker South Africa
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Martyn Hamer England

Carcassonne

Carcassonne Olympiad Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver Danton Hope England
Bronze Stephen Wright England

Chess

British Chess 960 Championship
Gold Alexander Cherniaev Russia
Silver Tamas Fodor Hungary
Bronze,
Gold JNR
Daniel Guerra Spain

Chess (6 x 25 mins) Rapid Olympiad Championship
Gold Tamas Fodor Hungary
Silver John Richardson England
Bronze Andres Kuusk Estonia
Gold JNR Angel Luis Cubas Spain
Silver JNR Daniel Guerra Spain
Bronze JNR Shreyas Royal England

Chess Blitz (5 Min + 3 Sec) Olympiad Championship
Gold Alexander Cherniaev Russia
Silver John Richardson England
Bronze Roy Sagall England
Gold JNR Daniel Guerra Spain
Silver JNR Angel Luis Cubas Spain
Bronze JNR Hector Rodriguez Spain

Chess Diving World Championship
Gold Rajko Vujatovic England
Gold Etan Ilfeld USA
Bronze James Heppell England
Bronze Paulo Rosario Portugal

Chess Exchange Olympiad Championship
Gold Ben Purton England
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Tamas Fodor Hungary
Silver Csaba Bognar Hungary
Bronze Nick Lee England
Bronze Adam Raoof England
Gold JNR Daniel Guerra Spain
Gold JNR Angel Luis Cubas Spain
Silver JNR Nerea Crespo Spain
Silver JNR Noa Concepcion Martin Spain
Bronze JNR Hector Rodriguez Spain
Bronze JNR Victor Hernandez Luis Spain

Chinese Chess (Xiang Qi)

Chinese Chess Olympiad Championship
Gold Shu Long Guo England
Silver Chi Kong Lai England
Bronze Alain Dekker South Africa
Bronze Pak Hoi Lam Hong Kong

Coal Baron

Coal Baron Olympiad Chamionship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver Tom Walker England
Bronze Mike Dixon England

Connections (Mensa)

Mensa Connections Olympiad Championship
Gold Tim Brown England
Silver,
Gold JNR
Jung-Woo Bong South Korea
Bronze Dario de Toffoli Italy
Silver JNR Nerea Crespo Spain
Bronze JNR Hector Rodriguez Spain
Bronze JNR Nandini Shiralkar England

Continuo

Continuo World Championship
Gold David Pearce England
Silver Ricardo Jorge Gomes Portugal
Bronze Szilvia Lochte Hungary

Creative Thinking

Creative Thinking World Championship
Gold Daniel Holloway England
Silver Peter Steggle England
Bronze Resli Costabell USA
Gold JNR Nandini Shiralkar England
Silver JNR Jia Syed England

Cribbage

Cribbage Pairs (5 Card) Olympiad Championship
Gold Robert Lipscombe England
Gold Siv Sears England
Silver Paul Smith England
Silver Andrea Smith England
Bronze Martin Thompson England
Bronze Peter Dance England

Cribbage Singles (6 Card) Olympiad Championship
Gold Tanya Ironmonger England
Silver Jan Taylor England
Bronze James Heppell England

Decamentathlon

Decamentathlon World Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Andres Kuusk Estonia
Silver Alain Dekker South Africa

Diplomacy

Diplomacy Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Jerome Green Trinidad and Tobago
Silver Matthew Hathrell England
Bronze,
Silver JNR
Adam Green Trinidad and Tobago
Bronze JNR Aaron Green Trinidad and Tobago

Dominion

Dominion Expansions Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Tom Walker England
Bronze,
Gold JNR
Kelda Smith England
Silver JNR Roella Smith England

Dominion Olympiad Championship
Gold Ziggy Harris England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Emily Watson England
Gold JNR Kelda Smith England
Silver JNR Samuel Pires Portugal
Bronze JNR Roella Smith England

Dominoes

Dominoes 5s & 3s Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Nerea Crespo Spain
Silver Peter Dance England
Bronze Bernard Morgan England
Silver JNR Noa Concepcion Martin Spain
Bronze JNR Sarely Perez Spain

Entropy (7x7)

Entropy World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Paco Garcia de La Banda Spain
Gold JNR Daniel Guerra Spain
Silver JNR Victor Hernandez Luis Spain
Bronze JNR Lucy Buckley England

Eurogames

Eurogames World Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal

GO

Go 13x13 Smallboard Olympiad Championship
Gold Sun Sai
Silver Jitka Bartova Czech Republic
Bronze Joanne Leung England
Gold JNR George Han England

Go 19x19 Olympiad Championship
Gold Sun Sai
Silver Daniel Hu England
Bronze Andrew Simons England

Go 9x9 Olympiad Championship
Gold Michael Webster Scotland
Silver Lucas Baker USA
Bronze Ngoc-Trang Cao France
Gold JNR George Han England
Silver JNR Edmund Smith England

Gomoku

Gomoku Olympiad Championship
Gold Madli Mirme Estonia
Silver Joey Ho Hong Kong
Bronze Andrew Havery England

Hare and Tortoise

Hare & Tortoise World Championship
Gold Dario de Toffoli Italy
Gold Mike Dixon England
Bronze Matthew Hathrell England
Gold JNR Edmund Smith England

Kamisado

Kamisado World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver David Pearce England
Bronze Riccardo Gueci Italy
Gold JNR Freddie Burley England

King's Cribbage

King's Cribbage World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver David Smith Guernsey
Bronze James Heppell England

Lines of Action

Lines of Action World Championship
Gold James Heppell England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Martyn Hamer England

Lost Cities

Lost Cities Olympiad Championship
Gold Stephen Wright England
Silver James Heppell England
Bronze Ankush Khandelwal England
Gold JNR Daniel Guerra Spain
Silver JNR Victor Hernandez Luis Spain
Bronze JNR Nerea Crespo Spain

Mastermind

Mastermind Olympiad Championship
Gold Riva Black England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Julia Hayward England
Gold JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Silver JNR Nandini Shiralkar England
Bronze JNR Rex Phillips Dibb England

Memory Skills

Memory World Cup
Gold James Paterson Wales
Silver Jake O'Gorman England
Bronze Nandini Shiralkar England

Mental Calculations

Mental Calculations Olympiad Blitz Championship
Gold,
Gold JNR
Wenzel Grüss Germany
Silver Gert Mittring Germany
Bronze,
Silver JNR
Nityashri Sankaran UAE
Bronze JNR Kamalesh Sriram Ganapathy UAE

Mental Calculations World Championship
Gold Chris Bryant England
Silver Gert Mittring Germany
Bronze George Lane default
Gold JNR Wenzel Grüss Germany
Silver JNR Kamalesh Sriram Ganapathy UAE
Bronze JNR Nityashri Sankaran UAE

Monopoly

Monopoly Olympiad Championship
Gold James Couch England
Silver Naresh Shiralkar England
Bronze,
Gold JNR
Alberto Cruz Fernandez Spain
Silver JNR Nandini Shiralkar England
Bronze JNR Angel Luis Cubas Spain

Othello

Othello Olympiad Championship
Gold Riccardo Gueci Italy
Gold Paul Smith England
Bronze Roy Arnold England
Bronze Guy Plowman England
Gold JNR Alberto Cruz Fernandez Spain
Silver JNR Ji-Woo Lee South Korea
Bronze JNR Alejandro Perez Andrada Spain

Oware

Oware Olympiad Championship
Gold Paul Smith England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Dario de Toffoli Italy
Bronze David Pearce England
Gold JNR Ji-Woo Lee South Korea
Silver JNR Yoon-Seo Jang South Korea
Bronze JNR Soojeong Han South Korea

Pentamind

Pentamind World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze James Heppell England

Poker

Poker 5 Card Draw Pot Limit Olympiad Championship
Gold Bharat Thakrar England
Silver James Couch England
Bronze Charlotte Levy England

Poker 7 Card Stud Pot Limit Olympiad Championship
Gold Riccardo Gueci Italy
Silver Tim Hebbes England
Bronze Josef Kollar England

Poker Amateur World Championship
Gold Michael Cresswell England
Silver Josef Kollar England
Bronze Etan Ilfeld USA

Poker London Lowball Pot Limit Olympiad Championship
Gold Michael Cresswell England
Silver Andrew Havery England
Bronze Etan Ilfeld USA

Poker Omaha Pot Limit Olympiad Championship
Gold Michael Cresswell England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Harold Lee England

Poker Pineapple Pot Limit Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Roy Sagall England
Bronze Danton Hope England

Poker Texas Holdem (Heads Up) No Limit Olympiad Championship
Gold Etan Ilfeld USA
Silver Elaine Ning Yu England
Bronze Josef Kollar England

Poker Texas Holdem Pot Limit Olympiad Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Josef Kollar England
Bronze Zoltan Erdos Hungary
Gold JNR Daniel Guerra Spain

Puerto Rico

Puerto Rico Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Tom Walker England
Bronze Danton Hope England
Gold JNR Roella Smith England
Silver JNR Kelda Smith England

Puzzle Solving

KenKen and Sudoku Olympiad Championship
Gold Neil Zussman England
Silver David Collison England
Bronze Alain Dekker South Africa

Quiz

Quiz Olympiad Championship
Gold Lorie Church England
Gold Andrei Russell-Gebbett Romania
Silver Resli Costabell USA
Silver George Lane default
Bronze Allen Richardson England
Bronze Joan Derbyshire England

Quoridor

Quoridor Olympiad Championship
Gold,
Gold JNR
Daniel Guerra Spain
Silver David Pearce England
Bronze Andres Kuusk Estonia
Silver JNR Samuel Pires Portugal
Silver JNR Hector Rodriguez Spain

Race for the Galaxy

Race for the Galaxy Olympiad Championship
Gold Charlotte Levy England
Silver Tom Walker England
Bronze Mike Dixon England

Rummikub

Rummikub Olympiad Championship
Gold Daniele Ferri Italy
Silver James Heppell England
Bronze George Hassabis England
Gold JNR Yoon-Seo Jang South Korea
Silver JNR Noa Concepcion Martin Spain
Bronze JNR Soojeong Han South Korea

Scrabble

Scrabble Olympiad Championship
Gold Austin Shin England
Silver David Eldar
Bronze Edward Rossiter England

Settlers of Catan

Cities and Knights Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Emily Watson England
Bronze Etan Ilfeld USA
Gold JNR Edmund Smith England
Silver JNR Roella Smith England
Bronze JNR Kelda Smith England

Settlers of Catan Olympiad Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver Johannes Rieder Germany
Bronze David Percik England
Gold JNR Roella Smith England
Silver JNR Alex Hassabis England
Bronze JNR Victor Hernandez Luis Spain

Shacru

Shacru Olympiad Championship
Gold David Pearce England
Silver David Jameson Wales
Bronze Martyn Hamer England

Shogi

Shogi Olympiad Championship
Gold Steven Cain England
Silver David Pearce England
Bronze Paul Smith England

Stratego

Stratego Duel World Championship
Gold Riccardo Gueci Italy
Silver,
Gold JNR
Angel Luis Cubas Spain
Bronze David Pearce England
Silver JNR Victor Espinosa Ocio Spain
Bronze JNR Alberto Cruz Fernandez Spain

Superfut

Superfut Olympiad Championship
Gold Edmund Smith England
Silver Etan Ilfeld USA
Bronze Charlotte Levy England

Terra Mystica

Terra Mystica Olympiad Championship
Gold Tze Tung Chong Malaysia
Silver Tom Walker England
Bronze Matthew Hathrell England

Tetris

Tetris Olympiad Championship
Gold Henry Lam England
Silver Emily Watson England
Bronze Andrew Huang England

Ticket to Ride

Ticket to Ride (Europe) Olympiad Championship
Gold Tom Walker England
Silver Mike Dixon England
Bronze Ziggy Harris England

Trench

Trench Olympiad Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver David Pearce England
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Gold JNR Mariana Fernandes Portugal

Triolet

Triolet Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Ankush Khandelwal England
Gold JNR Nandini Shiralkar England

Twixt

Twixt World Championship
Gold Florian Jamain France
Silver Bharat Thakrar England
Bronze Cosimo Cardellicchio Italy

Vege-Tables

VEGEtables Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Nicola Facchini Italy
Bronze Emily Watson England
Gold JNR Nandini Shiralkar England
Silver JNR Kelda Smith England