7 Wonders

7 Wonders Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Rex Phillips Dibb England
Bronze Jaanus Mae Estonia

Abalone

Abalone World Championship
Gold Vincent Frochot France
Silver David Pearce England
Bronze,
Gold JNR
Joel Malam England
Silver JNR Yoon-Ji Bae South Korea
Bronze JNR Jung-Woo Bong South Korea

Acquire

Acquire Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Bijan Mehdinejad England

Agricola

Agricola Olympiad Championship
Gold Tom Walker England
Silver Danton Hope England
Bronze Bijan Mehdinejad England

Backgammon

Backgammon (4 x 11 points) Olympiad Championship
Gold Julia Hayward England
Silver Eric Maillebiau France
Bronze Jon Barnes England

Backgammon (6 x 1 pt Wipe Out ) Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Paco Garcia de La Banda Spain

Backgammon (6 x 7 points) Olympiad Championship
Gold Martyn Hamer England
Silver Mahmoud Jahanbani Iran
Bronze Simon Morecroft England
Gold JNR Oliver Shaw England

Backgammon (8 x 3 Points) Olympiad Championship
Gold Simon Morecroft England
Silver Mahmoud Jahanbani Iran
Bronze Christopher Collins England

Backgammon Rapid (6 x 5 points) Olympiad Championship
Gold Simon Morecroft England
Silver Jon Barnes England
Bronze Eric Maillebiau France

Blokus

Blokus Olympiad Championship
Gold David Jameson Wales
Silver Bharat Thakrar England
Bronze Peter Horlock England

Boku

Boku World Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Alain Dekker South Africa

Bridge

Bridge Pairs Olympiad Championship
Gold Toomas Kukemilk Estonia
Gold Jaanus Mae Estonia
Silver Denise Miller England
Silver Rob Corrie England
Bronze Riccardo Gueci Italy
Bronze David Pearce England

Carcassonne

Carcassonne Olympiad Championship
Gold Vidar Aas Norway
Silver David Jameson Wales
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia

Chess

British Chess 960 Championship
Gold Tamas Fodor Hungary
Silver Michal Paterek Poland
Bronze,
Gold JNR
Jonathan Pein England
Gold JNR Luca Van der Lubbe England
Silver JNR Oren Levene England
Bronze JNR Kivin Mathurangan England

Chess (6 x 25 mins) Rapid Olympiad Championship
Gold Michal Paterek Poland
Silver Tamas Fodor Hungary
Bronze David Malam
Bronze Ankush Khandelwal England
Gold JNR Jonathan Pein England
Silver JNR Sundaresh Sundaragopal UAE
Bronze JNR Ezra Brass England

Chess Blitz (5 Min + 3 Sec) Olympiad Championship
Gold Michal Paterek Poland
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze John Richardson England
Gold JNR Jonathan Pein England
Silver JNR Tomasz Bazant Poland
Silver JNR Oren Levene England
Bronze JNR Michael Uriely England

Chess Diving World Championship
Gold James Heppell England
Silver Etan Ilfeld USA
Bronze Alain Dekker South Africa

Chess Exchange Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Gold Ben Purton England
Silver Joseph Levene England
Silver Michal Paterek Poland
Bronze Oren Levene England
Bronze Joel Malam England
Bronze David Malam
Bronze Riccardo Gueci Italy

Chinese Chess (Xiang Qi)

Chinese Chess Olympiad Championship
Gold Pak Hoi Lam Hong Kong
Silver Chi Kong Lai England
Bronze Alain Dekker South Africa

Cities and Knights

Cities and Knights Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Matt Young England
Bronze Emily Watson England

Coal Baron

Coal Baron Olympiad Chamionship
Gold Mike Dixon England
Silver Charlotte Levy England
Bronze Ricardo Jorge Gomes Portugal

Computer Programming

Computer Programming Olympiad Championship
Gold Julia Hayward England
Silver Vasil Georgiev Bulgaria
Bronze Alain Dekker South Africa
Bronze Daniele Ferri Italy

Connections (Mensa)

Mensa Connections Olympiad Championship
Gold Daniele Ferri Italy
Silver,
Gold JNR
Min-Seo Kim South Korea
Bronze Bharat Thakrar England
Silver JNR Ji-Woo Lee South Korea
Bronze JNR Hyo-Seok Lee South Korea

Continuo

Continuo World Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver David Pearce England
Bronze David Jameson Wales

Creative Thinking

Creative Thinking World Championship
Gold Nandini Shiralkar England
Silver Resli Costabell USA
Bronze Emily Watson England

Cribbage

Cribbage Pairs (5 Card) Olympiad Championship
Gold Mubina Mohamed England
Gold James Heppell England
Silver Wynn Davies Wales
Silver Peter Dance England
Bronze Bharat Thakrar England
Bronze Tige Nnando England

Cribbage Singles (6 Card) Olympiad Championship
Gold Bharat Thakrar England
Silver James Heppell England
Bronze Scott Brown Australia

Decamentathlon

Decamentathlon World Championship
Gold Chris Bryant England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Alain Dekker South Africa

Diplomacy

Diplomacy Olympiad Championship
Gold Bijan Mehdinejad England
Silver Andrew Havery England
Bronze Emily Watson England

Dominion

Dominion Olympiad Championship
Gold Vidar Aas Norway
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Charlotte Levy England
Gold JNR Edmund Smith England
Silver JNR Constance Selby England
Bronze JNR Roella Smith England

Dominoes

Dominoes 5s & 3s Olympiad Championship
Gold Bernard Morgan England
Silver Ricardo Jorge Gomes Portugal
Bronze Kenneth Ho Hong Kong

Entropy (7x7)

Entropy World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver David Jameson Wales
Bronze Alain Dekker South Africa

Eurogames

Eurogames World Championship
Gold Bijan Mehdinejad England
Silver Mike Dixon England
Bronze Charlotte Levy England

GO

Go 13x13 Smallboard Olympiad Championship
Gold Aja Huang England
Silver Joanne Leung England
Bronze,
Gold JNR
Kapriel Chiarini England
Silver JNR Edmund Smith England

Go 19x19 Olympiad Championship
Gold Aja Huang England
Silver Lucretiu Calota Romania
Bronze Joanne Leung England
Gold JNR Laurence Turner England

Go 9x9 Olympiad Championship
Gold Joanne Leung England
Silver Tony Atkins England
Bronze Edmund Smith England

Gomoku

Gomoku Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze David Pearce England
Gold JNR Ryan Raceanu England
Silver JNR Eric Raceanu England

Hare and Tortoise

Hare & Tortoise World Championship
Gold James Heppell England
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze Matthew Hathrell England

Kamisado

Kamisado World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze Ankush Khandelwal England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia
Silver JNR Freddie Burley England

King's Cribbage

King's Cribbage World Championship
Gold David Smith Guernsey
Silver Tim Brown England
Bronze Tim Hebbes England
Bronze Etan Ilfeld USA

Lines of Action

Lines of Action World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver James Heppell England
Bronze Tim Hebbes England

Lost Cities

Lost Cities Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Martyn Hamer England
Bronze David Sedgwick England

Mancala

Mancala Olympiad Championship
Gold Yoon-Ji Bae South Korea
Silver Yeon-Woo Choi South Korea
Bronze Hyo-Seok Lee South Korea

Mastermind

Mastermind Olympiad Championship
Gold Jason Parvin England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze George Lane

Memory Skills

Memory World Cup
Gold Jake O'Gorman England
Silver Jonathan Pein England
Bronze Nico Habraken Belgium

Mental Calculations

Mental Calculations Olympiad Blitz Championship
Gold Gert Mittring Germany
Silver Chris Bryant England
Bronze,
Gold JNR
Sundaresh Sundaragopal UAE

Mental Calculations World Championship
Gold Gert Mittring Germany
Silver George Lane
Bronze Chris Bryant England
Gold JNR Sundaresh Sundaragopal UAE

Monopoly

Monopoly Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze Paul Matuszczyk Scotland

Othello

Othello Olympiad Championship
Gold Vidar Aas Norway
Silver Roy Arnold England
Bronze Julia Hayward England

Oware

Oware Olympiad Championship
Gold Glenda Trew Jamaica
Silver Cosimo Cardellicchio Italy
Bronze Will Taylor England

Pentamind

Pentamind World Championship
Gold James Heppell England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze David Jameson Wales
Gold Martin Hobemagi Estonia
Women's Gold Charlotte Levy England

Poker

Poker 5 Card Draw Pot Limit Olympiad Championship
Gold Peter Horlock England
Silver Charles Gale England
Bronze Bharat Thakrar England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia

Poker 7 Card Stud Pot Limit Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Peter Watts England
Bronze Tim Hebbes England

Poker Amateur World Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Michael Cresswell England
Bronze Tige Nnando England

Poker London Lowball Pot Limit Olympiad Championship
Gold Peter Horlock England
Silver Jaanus Mae Estonia
Bronze Martyn Hamer England

Poker Omaha Pot Limit Olympiad Championship
Gold Jaanus Mae Estonia
Silver Bharat Thakrar England
Bronze Emilia Waczynska England

Poker Pineapple Pot Limit Olympiad Championship
Gold Michael Cresswell England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze James Heppell England

Poker Texas Holdem (Heads Up) No Limit Olympiad Championship
Gold Josef Kollar England
Silver Riccardo Gueci Italy
Bronze Bharat Thakrar England

Poker Texas Holdem Pot Limit Olympiad Championship
Gold Misha Lagodinsky Israel
Silver Tige Nnando England
Bronze Will Taylor England

Puerto Rico

Puerto Rico Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Bijan Mehdinejad England
Bronze Ben Stone England

Puzzle Solving

KenKen and Sudoku Olympiad Championship
Gold Neil Zussman England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Andrew Robertshaw Wales

Quiz

Quiz Olympiad Championship
Gold Resli Costabell USA
Gold George Lane
Silver Andrei Russell-Gebbett Romania
Silver Lorie Church England
Bronze Graham Wright England
Bronze Karen Bamford England

Quoridor

Quoridor Olympiad Championship
Gold Werner Dupont Belgium
Silver,
Gold JNR
Jae-Hong Lee South Korea
Bronze David Pearce England
Silver JNR Yoon-Ji Bae South Korea
Bronze JNR Jung-Woo Bong South Korea

Rummikub

Rummikub Olympiad Championship
Gold Julia Elmes England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Daniele Ferri Italy

Scrabble

Scrabble Olympiad Championship
Gold Edward Rossiter England
Silver Elie Dangoor England
Bronze Winter Winter USA

Settlers of Catan

Settlers of Catan Olympiad Championship
Gold Simneet Aslandis England
Silver James Heppell England
Bronze Ankush Khandelwal England
Bronze Demis Hassabis England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia
Gold JNR Tali Vaisbart Israel
Bronze JNR Tomasz Bazant Poland
Gold JNR Alex Hassabis England
Silver JNR Avi Rubinstein England
Bronze JNR Arthur Hassabis England

Shacru

Shacru Olympiad Championship
Gold David Pearce England
Silver David Jameson Wales
Bronze Mike Wellman England

Shogi

Shogi Olympiad Championship
Gold Koranat Saengwat Thailand
Silver Steven Cain England
Bronze Kohei Kawamura Japan

Stone Age

Stone Age Olympiad Championship
Gold Ricardo Jorge Gomes Portugal
Silver David Jameson Wales
Bronze Charlotte Levy England

Superfut

Superfut Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Toomas Kukemilk Estonia
Bronze Jaanus Mae Estonia

Terra Mystica

Terra Mystica Olympiad Championship
Gold Bijan Mehdinejad England
Silver Marco Shek England
Bronze Danton Hope England

Tetris

Tetris Olympiad Championship
Gold Paul Erdunast England
Silver Andrew Huang England
Bronze Emily Watson England

Ticket to Ride

Ticket to Ride (Europe) Olympiad Championship
Gold Mike Heaton England
Silver Charlotte Levy England
Bronze Mike Dixon England
Gold JNR Rex Phillips Dibb England
Silver JNR Martin Hobemagi Estonia
Bronze JNR Hal Phillips Dibb England

Triolet

Triolet Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Alvin Kissoon Mauritius

Twixt

Twixt World Championship
Gold Florian Jamain France
Silver Bharat Thakrar England
Bronze Werner Dupont Belgium

Vege-Tables

VEGEtables Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Emily Watson England
Bronze Matilde Servalli Italy