7 Wonders

7 Wonders Olympiad Championship
Gold Matt Young England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Lara Farren South Africa
Gold JNR Edmund Smith England

Abalone

Abalone Olympiad Championship
Gold Nicolas Fiorini France
Silver David Pearce England
Bronze Frédéric Garnier France
Gold JNR Joel Malam England
Silver JNR Edmund Smith England

Acquire

Acquire Olympiad Championship
Gold Peter Horlock England
Silver Tim Hebbes England
Bronze Tony Niccoli Italy

Agricola

Agricola Olympiad Championship
Gold Tom Walker England
Silver Scott Agius England
Bronze Matthew Hathrell England

Backgammon

Backgammon (6 x 1 pt Wipe Out ) Olympiad Championship
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Jason Taitz England
Bronze Rachael Ilfeld Israel

Backgammon (6 x 7 points) Olympiad Championship
Gold Alan Farrell England
Silver Martyn Hamer England
Bronze Geoff Oliver England
Bronze Sergio Riboldi Italy
Bronze Julia Hayward England

Backgammon (7 x 3 Point) Olympiad Champioship
Gold Peter Boswell Wales
Silver Mahmoud Jahanbani Iran
Bronze Simon Morecroft England

Backgammon Rapid 6 x 5 pts
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Sergio Riboldi Italy
Bronze Paul Mortimer England

Blokus

Blokus Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver David Jameson Wales
Bronze Mike Dixon England

Boku

Boku World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Martin Hobemagi Estonia
Bronze David Pearce England

Bridge

Bridge Pairs Olympiad Championship
Gold Denise Miller England
Gold Rob Corrie England
Silver Ankush Khandelwal England
Silver Meelis Kuldkepp Estonia
Bronze Tige Nnando England
Bronze Bharat Thakrar England

Carcassonne

Carcassonne Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Vidar Aas Norway
Bronze Stephen Wright England

Chess

British Chess 960 Championship
Gold Ben Purton England
Gold Tumen Buyandalai Mongolia
Bronze Paul Georghiou England
Bronze Annayev Begench Turkmenistan
Gold JNR Shanepes Meredov Turkmenistan
Silver JNR Mergen Kakabayev Turkmenistan
Bronze JNR Aliniyaz Mashalov Turkmenistan

Chess (6 x 25 mins) Rapid Olympiad Championship
Gold Thomas Rendle England
Silver Ben Purton England
Bronze Peter Roberson England
Gold JNR Mergen Kakabayev Turkmenistan
Silver JNR Shanepes Meredov Turkmenistan
Bronze JNR Aliniyaz Mashalov Turkmenistan

Chess Blitz 5 Min + 3 Sec Olympiad Championship
Gold Peter Roberson England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Ben Purton England
Gold JNR Shanepes Meredov Turkmenistan
Silver JNR Mergen Kakabayev Turkmenistan
Bronze JNR Aliniyaz Mashalov Turkmenistan

Chess Exchange Olympiad Championship
Gold Peter Roberson England
Gold Ben Purton England
Silver Mergen Kakabayev Turkmenistan
Silver Shanepes Meredov Turkmenistan
Bronze Alvin Kissoon Mauritius
Bronze Tony Niccoli Italy

Diving Chess World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver Etan Ilfeld USA
Bronze James Heppell England

Chinese Chess (Xiang Qi)

Chinese Chess Olympiad Championship
Gold Chi Kong Lai England
Silver Pak Hoi Lam Hong Kong
Bronze Paul Byway England

Computer Programming

Computer Programming
Gold Saravanan Sathyanandha England
Silver Julia Hayward England
Bronze Mauro Meneghin England

Connections (Mensa)

Mensa Connections Olympiad Championship
Gold Noel Burger England
Gold Mike Dixon England
Bronze Dario de Toffoli Italy

Continuo

Continuo World Championship
Gold Mathew Cordell England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Tony Niccoli Italy

Creative Thinking

Creative Thinking World Championship
Gold Resli Costabell USA
Silver Peter Steggle England
Bronze Emily Watson England
Bronze Zoe Laughlin England

Cribbage

Cribbage Pairs (5 Card) Olympiad Championship
Gold Samantha Smith Guernsey
Gold David Smith Guernsey
Silver Ankush Khandelwal England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Gerald Jacobs England
Bronze David Jacobs England
Bronze Kenneth Ho Hong Kong
Bronze Josef Kollar England
Bronze Bharat Thakrar England
Bronze Tige Nnando England

Cribbage Singles (6 Card) Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Tim Hebbes England
Bronze Wynn Davies Wales

Decamentathlon

Decamentathlon World Championship
Gold Mathew Cordell England
Silver Paul Smith England
Silver Saravanan Sathyanandha England

Diplomacy

Diplomacy Olympiad Championship
Gold Dan Lester England
Silver Bijan Mehdinejad England
Bronze Samantha Smith Guernsey

Dominion

Dominion Olympiad Championship
Gold Natasha Regan England
Silver Tony Niccoli Italy
Bronze Matthew Selby England

Dominoes

Dominoes 5s & 3s Olympiad Championship
Gold Peter Dance England
Silver Bharat Thakrar England
Bronze Bernard Morgan England

Entropy (7x7)

Entropy World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Andres Kuusk Estonia

GO

Go 13x13 Smallboard Olympiad Championship
Gold Aja Huang England
Silver Paul Smith England
Bronze Chris Bryant England

Go 19x19 Olympiad Championship
Gold Aja Huang England
Silver Francisco Divers England
Bronze Andrew Simons England

Go 9x9 Olympiad Championship
Gold Aja Huang England
Silver Chris Bryant England
Bronze Martyn Hamer England
Bronze Francis Roads England

Go-moku (including Pente)

Gomoku Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze David Jameson Wales

Hare and Tortoise

Hare & Tortoise World Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver David Jameson Wales
Bronze Andres Kuusk Estonia

Kaluki

Kaluki Olympiad Championship
Gold David Pearce England
Silver Etan Ilfeld USA
Bronze Gudny Scheving Norway

Kamisado

Kamisado World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Martin Hobemagi Estonia
Bronze Matthew Hathrell England

King's Cribbage

Kings Cribbage World Championship
Gold Samantha Smith Guernsey
Silver David Smith Guernsey
Bronze Colin Sharpe England

Lines of Action

Lines of Action World Championship
Gold Alain Dekker South Africa
Gold Andres Kuusk Estonia
Bronze Martyn Hamer England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia

Lost Cities

Lost Cities Olympiad Championship
Gold Samantha Smith Guernsey
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Etan Ilfeld USA
Gold JNR Laura Smith Guernsey

Mastermind

Mastermind Olympiad Championship
Gold Riccardo Gueci Italy
Silver Saravanan Sathyanandha England
Bronze Dario de Toffoli Italy
Gold JNR Vedant Bahadur India

Memory Skills

Memory World Cup
Gold Ben Pridmore England
Silver Saravanan Sathyanandha England
Bronze Etan Ilfeld USA

Mental Calculations

Mental Calculations Olympiad Blitz
Gold Gert Mittring Germany
Silver Chris Bryant England
Bronze Andrew Robertshaw Wales
Gold JNR Yamauchi Rin Japan
Silver JNR Kotori Yamauchi Japan

Mental Calculations World Championship
Gold Gert Mittring Germany
Silver George Lane
Bronze Chris Bryant England

Monopoly

Monopoly Olympiad Championship
Gold Madli Mirme Estonia
Silver Josef Kollar England
Bronze Ankush Khandelwal England

Othello

Othello Olympiad Championship
Gold Ben Pridmore England
Silver Riccardo Gueci Italy
Bronze Paul Smith England

Oware

Oware Olympiad Championship
Gold Paul Smith England
Silver Dario de Toffoli Italy
Silver Glenda Trew Jamaica

Pentamind

Pentamind World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Matthew Hathrell England
Bronze Tim Hebbes England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia
Silver JNR Edmund Smith England

Poker

Poker 5 Card Draw Pot Limit Olympiad Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Martin Hobemagi Estonia

Poker 7 Card Stud Pot Limit Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Madeleine Heppell England
Bronze James Heppell England

Poker Amateur World Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Martin Hobemagi Estonia

Poker London Lowball Pot Limit Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Ben Pridmore England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia

Poker Omaha Pot Limit Olympiad Championship
Gold Martyn Hamer England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Michael Cresswell England

Poker Pineapple Pot Limit Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Martyn Hamer England
Bronze Andres Kuusk Estonia

Poker Texas Holdem (Heads Up) No Limit Olympiad Championship
Gold Bharat Thakrar England
Silver Stephen Kish England
Bronze Riccardo Gueci Italy

Poker Texas Holdem Pot Limit Olympiad Championship
Gold Zoe Laughlin England
Silver Colin Bulka Israel
Bronze Josef Kollar England

Puzzle Solving

KenKen and SudokuOlympiad Championship
Gold Mark Goodliffe England
Silver Matthew Hathrell England
Bronze David Collison England

Quiz

Quiz Olympiad Championship
Gold Resli Costabell USA
Gold George Lane
Silver Andrei Russell-Gebbett Romania
Silver Lorie Church England
Bronze Martyn Hamer England
Bronze Alain Dekker South Africa

Quoridor

Quoridor Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Hayrulla Haitbayev Turkmenistan
Bronze Ankush Khandelwal England
Bronze JNR Abdyljelil Kakadurdyev Turkmenistan
Gold JNR Shanepes Meredov Turkmenistan
Silver JNR Aliniyaz Mashalov Turkmenistan

Renju

Renju Olympiad Championship
Gold Madli Mirme Estonia
Silver David Pearce England
Bronze Andrew Havery England

Rummikub

Rummikub Olympiad Championship
Gold Daniele Ferri Italy
Silver Josef Kollar England
Bronze Madeleine Heppell England

Scrabble

Scrabble Olympiad Championship
Gold Femi Awowade Nigeria
Silver Austin Shin England
Bronze Charles Micaleff Malta

Settlers of Catan

Settlers of Catan Olympiad Championship
Gold Demis Hassabis England
Silver James Heppell England
Bronze Madeleine Heppell England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia
Silver JNR Arthur Hassabis England
Bronze JNR Alex Hassabis England

Shogi

Shogi Olympiad Championship
Gold Daisuke Matsuura Japan
Silver Steven Cain England
Bronze Mizogami Tomoya Japan

Stratego

Stratego Classic Olympiad Championship
Gold John Schepers Netherlands
Silver Ben Pridmore England
Bronze Vidar Aas Norway
Bronze Michael Maehr Austria
Bronze David Pearce England

Stratego Duel Olympiad Championship
Gold David Pearce England
Silver John Schepers Netherlands
Bronze Ben Pridmore England

Tetris

Tetris Olympiad Championship
Gold Henry Lam England
Silver Paul Erdunast England
Bronze Uli Horner Germany

Triolet

Triolet Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Alvin Kissoon Mauritius

Twixt

Twixt World Championship
Gold Florian Jamain France
Silver Jan Haugland Norway
Bronze Bharat Thakrar England

Vege-Tables

Vege-Tables Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Carlo Sgambati Italy
Bronze Maria Aceto Italy