Abalone

Abalone Olympiad Championship
Gold David Pearce England
Silver David Jameson Wales
Bronze Mike Dixon England

Abstract Games

Abstract Games World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver David Pearce England
Bronze Matthew Hathrell England

Acquire

Acquire Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver James Heppell England
Bronze Emily Watson England

Backgammon

Backgammon 3 Point
Gold Mahmoud Jahanbani Iran
Silver Tom Duggan Ireland
Bronze Dario de Toffoli Italy

Backgammon Olympiad Championship 7 points
Gold Lewis Potter England
Silver Paulo Rosario Portugal
Bronze Andrew Guthrie England
Bronze Dror Brustein Israel

Backgammon Rapid 6 x 5 pts
Gold Daniele Ferri Italy
Silver Jason Dennis England
Bronze Josef Kollar England

Blokus

Blokus Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver David Jameson Wales
Bronze Matthew Hathrell England

Boku

Boku World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Alain Dekker South Africa
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia

Bridge

Bridge Olympiad Individual
Gold Martin Green England
Gold JNR Martin Hobemagi Estonia
Bronze Ankush Khandelwal England

Carcassonne

Carcassonne Olympiad Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Andrew Havery England

Chess

Chess Blitz 5 Min + 3 Sec
Gold Ben Purton England
Silver Jon Friedland England
Bronze Etan Ilfeld USA
Bronze Paulo Rosario Portugal

Chess Fischer Random 960
Gold Martyn Hamer England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Ankush Khandelwal England

Chess Olympiad Championship (25 mins)
Gold Ankush Khandelwal England
Silver David Fonz Mexico
Silver Ben Purton England
Gold JNR Saravanan Sathyanandha England

Diving Chess World Championship
Gold David Jameson Wales
Silver James Heppell England
Bronze Etan Ilfeld USA

Exchange Chess Olympiad Championship
Gold Tim Hebbes England
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Etan Ilfeld USA
Silver Alain Dekker South Africa
Silver Riccardo Gueci Italy
Silver Martyn Hamer England

Chinese Chess (Xiang Qi)

Chinese Chess
Gold Fa Zuo Chen China
Silver Chi Kong Lai England
Bronze Alain Dekker South Africa

Computer Programming

Computer Programming
Gold Julia Hayward England
Silver Saravanan Sathyanandha England
Bronze Alain Dekker South Africa

Connections (Mensa)

Mensa Connections Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Andrew Havery England
Bronze Dario de Toffoli Italy
Bronze Steve Rimmer England

Continuo

Continuo World Championship
Gold Maureen Hiron Spain
Silver David Pearce England
Bronze Bharat Thakrar England

Creative Thinking

Creative Thinking World Championship
Gold Dan Hoch Canada
Gold Gaby Kappus Germany
Bronze Andrew Havery England

Cribbage

Cribbage Pairs 5 Card
Gold Martin Thompson England
Gold Josef Kollar England
Silver Matthew Hathrell England
Silver Mike Dixon England
Bronze Anthony C Rose England
Bronze Peter Dance England

Cribbage Singles Olympiad Championship 6 Card
Gold Mick Graystone
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze Madeleine Heppell England

Decamentathlon

Decamentathlon World Championship
Gold Martyn Hamer England
Silver Saravanan Sathyanandha England
Bronze Mathew Cordell England

Diplomacy

Diplomacy Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Emily Watson England
Bronze James Heppell England

Dominion

Dominion Olympiad Championship
Gold Matthew Hathrell England
Silver Mike Dixon England
Bronze Stephen Wright England

Dominoes

Dominoes 5s & 3s
Gold Peter Dance England
Silver Nigel Wedgeburrow England
Bronze Bernard Morgan England

Draughts (8x8)

Checkers 3move restriction
Gold Anthony C Rose England
Silver David Kotin Czech Republic
Bronze Tony Boyle England

Draughts Go As You Please
Gold Angelo Goss England
Silver Anthony C Rose England
Silver David Kotin Czech Republic

Entropy (7x7)

Entropy World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Demis Hassabis England
Bronze Alain Dekker South Africa

GO

Go 13x13 Smallboard
Gold Chris Volk Germany
Silver Jay Rastall
Bronze Martyn Hamer England

Go 19x19
Gold Paul Taylor England
Silver Tony Atkins England
Bronze Michael Webster Scotland

Go-moku (including Pente)

Gomoku Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze Liise Marie Reinik Estonia

Hare and Tortoise

Hare & Tortoise World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver David Jameson Wales
Bronze Matthew Hathrell England

Kamisado

Kamisado World Championship
Gold Andres Kuusk Estonia
Gold David Pearce England
Bronze Peter Burley England

King's Cribbage

Kings Cribbage World Championship
Gold Samantha Smith Guernsey
Silver Paul Turner
Bronze Colin Sharpe England

Lines of Action

Lines of Action World Championship
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze James Heppell England

Lost Cities

Lost Cities Olympiad Championship
Gold James Heppell England
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Dario de Toffoli Italy

Mastermind

Mastermind Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Peter Horlock England

Mental Calculations

Mental Calculations World Championship
Gold George Lane
Silver Gert Mittring Germany
Bronze Andrew Robertshaw Wales

Monopoly

Monopoly Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Andres Kuusk Estonia
Bronze Ankush Khandelwal England

Othello

Othello Olympiad Championship
Gold Jan Haugland Norway
Silver Giuseppe Chiarulli Italy
Bronze Riccardo Gueci Italy

Oware

Oware Olympiad Championship
Gold Jean Retschitzki Switzerland
Silver Cosimo Cardellicchio Italy
Bronze Matthew Hathrell England

Poker

Poker 5 Card Draw Pot Limit
Gold Ankush Khandelwal England
Silver Dario de Toffoli Italy
Bronze David Jameson Wales

Poker 7 Card Stud Pot Limit
Gold James Heppell England
Silver Mike Dixon England
Bronze Tim Hebbes England

Poker Amateur World Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Ankush Khandelwal England
Bronze Bharat Thakrar England

Poker Canadian Stud Pot Limit
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Michael Cresswell England
Bronze Tige Nnando England

Poker London Lowball Pot Limit
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Andrew Havery England
Bronze Ankush Khandelwal England

Poker Omaha Pot Limit
Gold Mike Dixon England
Silver Josh Cramer England
Bronze Julia Hayward England

Poker Texas Holdem No Limit - Heads Up
Gold Tige Nnando England
Silver Andrew Havery England
Bronze Michael Cresswell England

Poker Texas Holdem Pot Limit
Gold Andres Kuusk Estonia
Silver Bharat Thakrar England
Bronze Peter McNamara England

Poker: Pineapple
Gold Josh Cramer England
Silver Tige Nnando England
Bronze Etan Ilfeld USA

Puzzle Solving

Sudoku and KenKen Olympiad Championship
Gold Mark Goodliffe England
Silver David Collison England
Bronze Andrew Robertshaw Wales

Quiz

Quiz Olympiad Championship
Gold Lorie Church England
Gold Andrei Russell-Gebbett Romania
Silver Martyn Hamer England
Silver Alain Dekker South Africa
Bronze Bronwen Dekker South Africa
Bronze Benaiah Moses Netherlands

Renju

Renju Olympiad Championship
Gold Martin Hobemagi Estonia
Silver Madli Mirme Estonia
Bronze David Pearce England

Rummikub

Rummikub Olympiad Championship
Gold Daniele Ferri Italy
Silver David Jameson Wales
Bronze Dario de Toffoli Italy

Scrabble

Scrabble Olympiad Championship
Gold Calum Edwards England
Silver Diane Pratesi England
Bronze Vincent Boyle Scotland

Scrabble Variants
Gold Jessica Pratesi England
Silver Sandie Simonis England
Bronze Neil Green Wales

Settlers of Catan

Settlers Olympiad Championship
Gold Mike Dixon England
Silver Demis Hassabis England
Silver Ankush Khandelwal England
Gold JNR Alex Hassabis England
Silver JNR Samantha Smith Guernsey
Bronze JNR Amar Shah England

Shogi

Shogi Olympiad Championship
Gold Goichi Kawashita Japan
Silver Manabu Matsumoto Japan
Bronze Koranat Saengwat Thailand

Starcraft 11

Starcraft II
Gold Anatol Gasiorowski Poland
Silver Lasse Schmieding Germany
Bronze Duff Matt England

Stratego

Stratego Barrage Olympiad Championship
Gold Jonathan Arnott England
Silver Richard Ratcliffe England
Bronze David Pearce England

Stratego Olympiad Championship
Gold Richard Ratcliffe England
Silver Kees de Vos Netherlands
Bronze Jonathan Arnott England

Tetris

Tetris
Gold Paul Erdunast England
Silver Henry Lam England
Bronze Emily Watson England

Triolet

Triolet Olympiad Championship
Gold Martin Thompson England
Silver Tim Hebbes England
Bronze Etan Ilfeld USA

Twixt

Twixt World Championship
Gold Jan Haugland Norway
Silver Bharat Thakrar England
Bronze David Pearce England